România a mai „luat” o medalie la Jocurile Olimpice! Gimnasta din Israel cu părinți români, pe culmile gloriei la Paris: „Cel mai frumos lucru care ni s-a întâmplat în această viață!”

România a mai „luat” o medalie la Jocurile Olimpice! Gimnasta din Israel cu părinți români, pe culmile gloriei la Paris: „Cel mai frumos lucru care ni s-a întâmplat în această viață!”

Echipa feminină de gimnastică ritmică a Israelului a cucerit medalia de argint în marea finală de sâmbătă, Adar Friedmann, o sportivă cu origini românești, contribuind și ea la cea de-a șaptea medalie adjudecată de Israel la Jocurile Olimpice. Adar are 18 ani, iar părinții ei, ambii români, au emigrat în „Țara Sfântă” în 2001. Corespondentul Gazetei la Tel Aviv, Beno David, i-a alcătuit portretul în exclusivitate pentru cititorii din România. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor