Alexander van der Bellen, președintele Austriei, nu va merge la COP30 în Brazilia. Care este motivul

Președintele Austriei, ecologistul Alexander Van der Bellen, nu va participa la summitul climatic COP30, care se va desfășura în noiembrie în orașul brazilian Belem, întrucât costul deplasării este prea ridicat și Austria trebuie să-și reducă deficitul bugetar care a depășit anul trecut 4% din PIB, a relatat luni televiziunea publică austriacă ORF, conform vol.at. ‘Costul […]


Citește articolul complet pe Romania Libera

Alte știri din Romania Libera