Statul român nu a cumpărat încă niciun metru cub de gaze din perimetrul Neptun Deep. Motivul pentru care nu și-a exercitat dreptul de preempțiune

Statul român nu a cumpărat încă niciun metru cub de gaze din perimetrul Neptun Deep. Motivul pentru care nu și-a exercitat dreptul de preempțiune

Cu jumătate de an înainte de extragerea primelor gaze din perimetrul Neptun Deep din Marea Neagră de către asocierea OMV Petrom – Romgaz, nicio instituție a statului român nu a încheiat încă vreun contract de cumpărare de hidrocarburi aduse la suprafață în acest proiect. În schimb, OMV Petrom a încheiat cel puțin două contracte cu […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea