Americanii au scos milioane de tone de petrol prin Strâmtoarea Ormuz, fără ca iranienii să știe, printr-o tactică utilizată de Rusia la evitarea sancțiunilor

Americanii au scos milioane de tone de petrol prin Strâmtoarea Ormuz, fără ca iranienii să știe, printr-o tactică utilizată de Rusia la evitarea sancțiunilor

Armata SUA a coordonat zeci de transferuri secrete de petrol pentru a menține fluxul exporturilor din Golful Persic, folosind drone aeriene și acvatice, precum și elicoptere, într-o operațiune menită să ghideze convoaiele către petrolierele care le așteptau, scrie Reuters. Operațiunea a fost desfășurată la marginea Strâmtorii Ormuz și utilizează o tehnică de transport utilizată de […]


Citește articolul complet pe Libertatea

Alte știri din Libertatea