Deşi statistic muncitorii din Serbia lucrează mai multe ore decât colegii lor din ţările Uniunii Europene, preşedintele sârb Aleksandar Vucic spune că oamenii trebuie să muncească şi mai mult şi să-şi crească productivitatea, acuzându-i totodată pe angajaţi că abuzează masiv de concediul medical.
Ca în România! Preşedintele Serbiei Aleksandar Vucic spune că epidemia de concedii medicale cu care se confruntă ţara îi goneşte pe investitori. Unele companii au plecat sau se pregătesc să plece din Kraljevo pen tru că rata concediilor medicale este de 22 sau 23%. Când încep muncile agricole de vară, aceasta creşte la 30%
- de Ziarul Financiar
- 2026/06/25 20:34
Alte știri din Ziarul Financiar
Publicații din Bucuresti
Adevarul
Agerpres
Anuntul imobiliar
Ararat
Banii nostri
Bursa
Cancan.ro
Cotidianul
Curierul National
Digi24
DigiSport
Evenimentul zilei
Formula AS
G4Media.ro
Gandul
Gazeta sporturilor
Ghimpele
Ghiseul Bancar
Hotnews
Jurnalul National
Libertatea
Natiunea
ProSport
Romania Libera
Romania Noua
Sport Magazin
Sport.ro
Spotmedia.ro
Spy News
Stiripesurse.ro
Tricolorul
Wall-Street
Ziarul Financiar
