Ministerul Finanțelor atrage 781 mil. lei de la bănci prin titluri de stat, la dobânzi de peste 7%

Ministerul Finanțelor a atras joi, 7 august, un total de 781 milioane de lei de la bănci, în urma a două licitații de titluri de stat de tip benchmark. Dobânzile la care s-au adjudecat obligațiunile rămân ridicate: 7,26% și 7,34% pe an, semnalând continuarea presiunilor din piață asupra costurilor de finanțare ale statului. În prima […]


Citește articolul complet pe Romania Libera

Alte știri din Romania Libera