Tragicul sfârșit al unui internațional român, decedat la doar 3 ani după debutul în națională: „A murit sărac, de o sărăcie odioasă, care nu-i permite nici măcar sicriul de lemn”

Tragicul sfârșit al unui internațional român, decedat la doar 3 ani după debutul în națională: „A murit sărac, de o sărăcie odioasă, care nu-i permite nici măcar sicriul de lemn”

Ion Zelenak, un fost internațional român, a murit în condiții inumane, la doar 3 ani după debutul în naționala României! Tuberculoza i-a distrus plămânii, iar sărăcia i-a grăbit sfârșitul. N-a avut bani de tratament, de o internare într-un spital, de nimic. Ziarul „Sportul Capitalei” a încercat, în ultimele zile ale fostului internațional, să facă o chetă publică. A fost prea târziu. Detaliile sfârșitului său sunt înfiorătoare. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor