A devenit primul arbitru transgender care conduce un meci internațional: „Este doar începutul”

A devenit primul arbitru transgender care conduce un meci internațional: „Este doar începutul”

Sapir Berman a devenit primul arbitru transgender care a condus de la centru un meci internațional. În 2021, Sapir Berman spunea „de când eram copil mă consideram fată, dar mă simțeam fată numai când eram singură. Nu am mai putut aștepta, am hotărât să-mi schimb sexul”. Între timp, a făcut operația de schimbare de sex și a continuat să arbitreze în Israel, țara natală, în meciuri de fotbal masculin. Este unul dintre cei mai apreciați „centrali” in Israel. ...


Citește articolul complet pe Gazeta sporturilor

Alte știri din Gazeta sporturilor