Medicii rezidenţi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Constanţa acuză că sunt obligaţi să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, iar unii dintre ei vorbesc despre un “şantaj” al profesorilor universitari, care îi ameninţă că nu vor lua examenul de specialitate. De cealaltă parte, conducerea spitalului respinge acuzaţiile de presiune sau exploatare, explicând că voluntariatul reprezintă o opţiune personală, care nu înlocuieşte şi nu va înlocui niciodată activitatea normată şi remunerată conform legii şi că ”stagiile de voluntariat opţionale vin în întâmpinarea tinerilor medici care doresc o expunere clinică sporită şi o acumulare rapidă de experienţă practică”.
Scandal la Spitalul Județean Constanța: Medicii rezidenţi acuză că sunt obligaţi să facă voluntariat pentru gărzi. Reacția conducerii
- de Digi24
- 2026/06/26 05:40
Alte știri din Digi24
Publicații din Bucuresti
Adevarul
Agerpres
Anuntul imobiliar
Ararat
Banii nostri
Bursa
Cancan.ro
Cotidianul
Curierul National
Digi24
DigiSport
Evenimentul zilei
Formula AS
G4Media.ro
Gandul
Gazeta sporturilor
Ghimpele
Ghiseul Bancar
Hotnews
Jurnalul National
Libertatea
Natiunea
ProSport
Romania Libera
Romania Noua
Sport Magazin
Sport.ro
Spotmedia.ro
Spy News
Stiripesurse.ro
Tricolorul
Wall-Street
Ziarul Financiar
