Știri din GazetaSV

Ultimele titluri

CSU Suceava joacă astăzi la Constanța

CSU Suceava joacă astăzi pe terenul celei de-a doua clasate, CSM Constanța, în etapa a 23-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Cele două formații se vor înfrunta, de la ora 18:00, în Sala Sporturilor din Constanța. În meciul direct din turul campionatului, formația antrenată de Bogdan Șoldănescu a pierdut cu 25-31. “Vedem ce vom … ..

Bucovina Rădăuți joacă sâmbătă pe terenul Științei Miroslava

Bucovina Rădăuți începe o serie de trei meciuri consecutive în deplasare. Primul va avea loc sâmbătă, de la ora 17.00, pe terenul Ştiinței Miroslava. Întâlnirea va conta pentru etapa a 3-a din play-off-ul Seriei I a Ligii a III-a. În sezonul regulat ieșenii au câștigat patru puncte din confruntările directe. A fost 0-2 la Rădăuți … ..

Juniorii 1 ai CSU Suceava s-au calificat la turneul final Valoare

CSU Suceava s-a calificat la turneul final al Campionatului Național de Juniori 1 de pe primul loc în Grupa Valoare 1. Echipa antrenată de Vasile Boca și Ioan Tcaciuc și-a continuat parcursul perfect din acest sezon, reușind să încheie faza semifinală a competiției cu o victorie: 34-29 (20-12) cu CSM București. CSU Suceava: Ștefan Leonte, … ..

VIDEO FC Botoșani – Șomuz Fălticeni: 4-1

Șomuz Fălticeni a jucat joi un meci amical pe terenul prim-divizionarei FC Botoșani. Formația antrenată de Daniel Stoica a deschis scorul pe Stadionul Municipal din Botoșani în minutul 28, prin Ionuț Plămadă. Gazdele au restabilit egalitatea până la pauză, iar în final s-au impus cu scorul de 4-1. Șomzu Fălticeni: Borz – Lăcustă, Asibey, Nwodu, … ..

Bologa și Bruj și-au prelungit contractele cu CSU Suceava

CSU Suceava a anunțat că a prelungit cu doi ani contractele lui Alexandru Bologa și Andrei Bruj. Originar din Sighișoara, Bologa are 27 de ani și a ajuns la Suceava în 2021. Pe parcursul carierei sale a mai jucat la Minaur Baia Mare, HC Dobrogea Sud Constanța, CSM Bacău și CSM Făgăraș. Andrei Bruj are … ..

La doar 16 ani, Ioan Verciuc a jucat cu România în calificările pentru Euro U20

Turneul de calificare la Campionatul European de volei sub 20 de ani s-a desfășurat la Talinn, în Estonia. România a ales să participe la această competiție cu lotul sub 18 ani, în care s-a regăsit și suceveanul Ioan Verciuc. Tricolorii au cedat în minimum de seturi primele două meciuri, cu Estonia și Ucraina. Pentru reprezentativa … ..

Juniorii 1 de la CSU Suceava au învins Dinamo două ori

CSU Suceava și-a reconfirmat supremația în Grupa Valoare a Campionatului Național la handbal masculin pentru Juniori I. Echipa antrenată de Vasile Boca a învins pentru a doua oară principala contracandidată la câștigarea titlului, Dinamo București. După 41-25 la Suceava, universitarii s-au impus și în returul disputat în Sala Dinamo, scor 34-41, la pauză 19-21. Cu … ..

Voința Hănțești a produs surpriza etapei a 11-a din Liga a 5-a

Voința Hănțești a produs surpriza etapei a 11-a din Liga a 5-a la fotbal, după ce a învins liderul Polul Nord Brodina cu scorul de 3-0. Golurile au fost marcate de Ciprian Baltariu, Robert Elisei și Andrei Alexiuc. În celelalte meciuri din Seria I s-au înregistrat următoarele rezultate: Voința Zvoriștea – FC Marginea: 10-2 Releul … ..

RC Gura Humorului a câștigat punctul bonus defensiv la Galați

CSM Suceava și RC Gura Humorului au pierdut meciurile disputate în prima etapă a Diviziei Naționale. RC Gura Humorului a cedat cu 31-24 la Galați, obținând punctul bonus defensiv, iar CSM Suceava a fost învinsă de CSM Constanța cu 76-21. RC Gura Humorului s-a întors cu un punct de la Galați, unde a cedat cu … ..

Luptătorii suceveni s-au întors cu nouă medalii de la Călărași

Luptătorii suceveni s-au remarcat la Cupa României sub 15 ani, competiție care s-a desfășurat la Călărași. Sportivii de la cluburile CSM Bucovina Rădăuți, CSȘ Rădăuți, LPS Suceava și Academia Sportivă Ghedeon Ipotești au câștigat nu mai puțin de nouă medalii. Sportivii pregătiți de Florin Rusu și Robert Bighei la CSM Bucovina Rădăuți au câștigat cinci … ..

VIDEO CSU Suceava – CSM Vaslui: 30-28

CSU Suceava a reușit a treia victorie consecutivă în Liga Națională de handbal masculin. Echipa antrenată de Bogdan Șoldănescu a câștigat sâmbătă, pe teren propriu, în fața celor de la CSM Vaslui cu scorul de 30-28, la pauză 17-15. Portarul Dragoș Podovei a reușit 9 intervenții pentru suceveni, iar Răzvan Gavriloaia a fost cel mai … ..

Rezultatele etapei a 20-a din Liga a 4-a

Juniorul Salcea a câștigat, pe stadionul din Ițcani, în fața gazdelor de la Juniorul Suceava cu scorul de 0-1, printr-un gol marcat de Vasile Vitu în minutul 80. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Paul Bosancu a depășit la golaveraj fostul lider Șoimii Gura Humorului, care a stat în această etapă. De rezutatul de … ..

VIDEO CSM Vaslui – Șomuz Fălticeni: 1-1

După ce a stat în prima etapă, Șomuz Fălticeni a debutat în play-out-ul Ligii a 3-a la fotbal cu un meci pe terenul formației CSM Vaslui. Echipa antrenată de Daniel Stoica a deschis scorul prin Alex Costiniuc, în minutul 12. Gazdele au restabilit egalitatea prin Cosmin Tofan, în minutul 83. CSM Vaslui se află pe … ..

VIDEO Bucovina Rădăuți – CSM Bacău: 0-0

Bucovina Rădăuți păstrează un avans de trei puncte în fruntea clasamentului play-off-ului Seriei I a Ligii a III-a. Echipa antrenată de Ovidiu Murariu a remizat sâmbătă, pe teren propriu, în compania celor de la CSM Bacău, scor 0-0. Rădăuțenii continuă să conducă clasamentul, cu 36 de puncte, fiind urmați de CSM Bacău, cu 33 de … ..

AJF Suceava a stabilit meciurile din sferturile Cupei României

AJF Suceava a stabilit, prin tragere la sorți, programul meciurilor din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României – faza județeană. Partidele se vor disputa în manșă eliminatorie, pe 16 și 17 aprilie martie. Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurior din sferturile fazei județene a Cupei României a fost oficiată de președintele Asociației Județene de … ..

LIVE CSU Suceava – CSM Vaslui

CSU Suceava primește sâmbătă, de la ora 17.00, în sala “Dumitru Bernicu”, vizita formației CSM Vaslui, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii Naționale la handbal masculin. Înaintea acestei întâlniri, echipa antrenată de Bogdan Șoldănescu se află pe locul 7, cu 31 de puncte, în timp ce oaspeții sunt pe 12, loc de baraj. … ..

Juniorul Suceava a reușit a treia victorie în play-out-ul Campionatului Național U19

Juniorul Suceava a reușit a treia victorie în play-out-ul Campionatului Național pentru juniori U19. Echipa antrenată de Laurențiu Berezoschi (foto) s-a impus duminică, pe terenul celor de la CSM Bacău, cu scorul de 3-0, la finalul unui meci decis de un hattrick marcat de Ruben Ursulean. Clasament play-out U19: 1. LPS Vaslui 25p, 2. LPS Bacău … ..

Două medalii cucerite de micii atleți suceveni la naționalele U14

Atleții cluburilor sucevene au cucerit două medalii la Campionatul Național indoor pentru juniori sub 14 ani ce s-a desfășurat zilele trecute la București. Denis Precub, sportiv antrenat de Iustin Tătărău la LPS Suceava, a devenit vicecampion național în proba de 60 de metri plat cu timpul de 8 secunde și 8 sutimi, la 18 sutimi … ..

VIDEO Șomuzul Preutești – Bradul Putna: 3-3

Vezi golurile înscrise în meciul Șomuzul Preutești – Bradul Putna: 3-3, disputat duminică, 31 martie, în cadrul etapei a 19-a din Liga a 4-a Suceava! Golurile au fost înscrise de Narcis Irimia (37, 48), Cătălin Vasiliu (61) și, respectiv, Cătălin Coroamă (30, 75) și Sebastian Ilaș (35). Imagini: Șomuzul Preutești ..

Junioarele 4 de la LPS Suceava, locul I pe euroregiune

Zece echipe din zona Moldovei au participat la faza pe Euroregiunea RO1 – junioare 4. Competiția a fost organizată, în perioada 29-31 martie, de Asociația Județeană de Handbal Bacău și s-a desfășurat sub formă de campionat cu grupe la Buhuși și Bacău. LPS Suceava a câștigat toate cele patru meciuri disputate în faza grupelor: 26-24 … ..