Ministrul Energiei avertizează că ”România riscă un blackout”, dacă închide centralele pe cărbune

Potrivit lui Ivan, România își dorește să păstreze în funcțiune „trei grupuri mari” și alte „două în revizie tehnică” pentru a le putea utiliza în caz de avarii, până la finalizarea unor noi investiții în centrale pe gaz. El a subliniat că negociază cu Comisia Europeană pentru prelungirea termenului de funcționare a capacităților pe cărbune, […]


Citește articolul complet pe Ziarul Profit

Alte știri din Ziarul Profit