Un nou Statut al Elevului (Social)

O nouă prevedere a Statutului de Elev, a fost aprobată, recent, prin ordin de ministru și va intra în vigoare chiar de la începutul acestui an școlar. Asadar, de acum, elevii au dreptul să îşi conteste notele la lucrările scrise. Mai întâi, ei pot cere explicaţii profesorului de la clasă, în cinci zile de la comunicarea notei.    Dacă nu sunt mulţumiţi de argumentele dascălului, pot face plângere scrisă la director. Plângerea este analizată de o comisie formată din doi profesori care nu predau la clasă....


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau