Se schimbă harta României (Social)

Guvernul a iniţiat un proiect de lege care revizuieşte reţeaua de localităţi a României.   Decizia este justificată prin nevoia eliminării unor confuzii apărute în ierarhizarea localităţilor şi pentru stabilirea unei reţele care să reflecte mai bine situaţia reală la nivel naţional.   Criteriul nou utilizat în clasificarea localităţilor este rolul teritorial conferit de: statutul administrativ, poziţia geografică, poziţia în reţeaua de localităţi, nivelul de echipare şi dotare, valenţele de natură...


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau