Voluntarii Marii Uniri, la Aeroportul Internaţional Timişoara

Aeroportul Timișoara „Traian Vuia” marchează Centenarul Marii Uniri printr-o expoziție și prin decorarea aerogării cu stegulețe tricolore.   Începând cu această săptămână, pasagerii care vor ajunge în Aeroportul Internaţional Timişoara vor putea să intre în atmosfera de acum 100 de ani și să înțeleagă ce se întâmpla în perioada primului război mondial pe fronturile din Europa, anunţă oficialii aeroportului. Expoziția Voluntarii Marii Uniri, realizată de secția de Istorie a Muzeului Național al Banatului, prezintă mărturii documentare referitoare la batalioanele românești constituite în Rusia și la legiunile de voluntari formate, în Italia și Franța, din militari români înrolați în Armata austro-ungară,... The post Voluntarii Marii Uniri, la Aeroportul Internaţional Timişoara first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis