A murit prima femeie care a cucerit Everestul (Eveniment)

Junko Tabei, prima femeie care a urcat pe Everest și care mai târziu a cucerit alte șapte vârfuri importante, a decedat,  la vârsta de 77 ani, informează Reuters.   Tabei, care a murit în spital în urma luptei cu cancerul, a făcut parte dintr-o expediție japoneză feminină din 1975 și a fost cea dintâi femeie care a atins cel mai înalt vârf, de 8.850 de metri.   Pentru a pleca în această expediție, Junko Tabei și-a lăsat acasă copilul în vârstă de trei ani...


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau