Universitatea Politehnica Timişoara va găzdui întâlnirea generaţiei care a absolvit Facultatea de Electrotehnică în 1958. O generaţie care a prins războiul, instaurarea dictaturii comuniste, Revolta din 1956… În 1953, la Facultatea de Electrotehnică a Universităţii Politehnica din Timişoara au fost admişi 133 de studenţi, avându-i ca profesori, printre alţii, pe Plauţius Andronescu, Toma Dordea, Corneliu Micloşi și Aurel Nanu. În 1958, absolveau facultatea 84 dintre ei. Despre această generaţie academicianul Toma Dordea spunea că a fost una dintre cele mai bune promoţii ale sale. O generaţie care, afirmă reprezentanţii UPT, a dat numeroşi conducători de unităţi de producție, învățământ,... The post O generaţie de elită a Politehnicii timişorene, serbată la 60 de ani de la absolvire first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
