Muzeul de Artă Timişoara a pierdut o parte din Colecţia Corneliu Baba

O parte consistentă din Colecţia Corneliu Baba, expusă la Muzeul de Artă Timişoara s-a întors la Muzeul Național de Artă al României, pentru că tablourile nu au fost expuse așa cum prevedea contractul de împrumut. Şi asta, definitiv, în ciuda declaraţiilor preşedintelui Consiliului Judeţean Timiş, care susţine că e vorba despre o mişcare temporară.   28 de tablouri din Colecţia Corneliu Baba, aflată la Muzeul de Artă din Timişoara, au fost retrase definitiv de către Muzeul Maţional de Artă al României. Acestea au plecat spre Bucureşti, cu un batalion de transport patrimoniu. Călin Dobra, președintele Consiliului Județean Timiș – instituţie în... The post Muzeul de Artă Timişoara a pierdut o parte din Colecţia Corneliu Baba first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis