Strada Gheorghe Șincai, una dintre cele mai importante străzi din Bistrița, se numea pe vremuri Strada Spitalului. Și asta pentru că aici – în jurul anului 1295 – a funcționat primul spital din Bistrița, unul dintre puținele care exista în Transilvania, de altfel – a explicat Cornelia Vlașin, directoarea Arhivelor Naționale Bistrița-Năsăud. The post POVEȘTI din Bistrița: Primul spital al orașului funcționa încă din 1295, pe str. Gheorghe Șincai, pe vremuri numită Strada Spitalului appeared first on Bistrițeanul.ro.
POVEȘTI din Bistrița: Primul spital al orașului funcționa încă din 1295, pe str. Gheorghe Șincai, pe vremuri numită Strada Spitalului
- de Bistriteanul
- 2025/10/31 15:05
