Puțină lume știe că în Primul Război Mondial, la Bistrița a funcționat Curtea Marțială. Se întâmpla după Pacea de la Buftea din 1918, când sudul României și Bucovina se aflau sub autoritatea austriecilor, a explicat Cornelia Vlașin, directoarea Arhivelor Bistrița-Năsăud, la Bistrițeanul Live. The post POVEȘTI din Bistrița: Detalii dramatice despre Curtea Marțială de pe Odobescu… appeared first on Bistriteanul - Afla primul.
POVEȘTI din Bistrița: Detalii dramatice despre Curtea Marțială de pe Odobescu…
- de Bistriteanul
- 2025/10/17 06:03
