La sfârşitul săptămânii, la Sânpetru Mare va avea loc o nouă ediţie a Festivalului rachiului. Rakijada, cum o numesc localnicii. La Sânpetru Mare, dau deja în clocot cazanele de rachiu. Pentru că sâmbătă, 11 august, va avea loc Rakijada, Festivalul Rachiului, ajuns la cea de a opta ediţie Organizatorii, Primăria comunei Sânpetru Mare, Uniunea Sârbilor din România şi câţiva „păcimaşi” sponsori, anunţă că aşteaptă publicul, de la ora 15, cu specialităţi la grătar, cu fasole la ceaun, cu gulaş şi, bineînţeles, cu pahare pline. În cadrul festivalului va fi stabilit şi premiat cel mai bun rachiu de prună, înscrierile... The post Festivalul rachiului revine la Sânpetru Mare first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
